موتور ایران ترکیه سوریه فارسی همکاری

موتور: ایران ترکیه سوریه فارسی همکاری اردوغان رییس جمهور رجب طیب اردوغان

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی هندوانه‌ای که خوراک دام‌ها شد!

این روز ها که کشاورزان جنوب کرمان فصل برداشت محصولات کشاورزی خود را پشت سر می گذارند، با اندوهی از درد و صدای ناله به فصل پیش روی کاشت محصولات کشاورزی می‌نگرند.

هندوانه‌ای که خوراک دام‌ها شد!

هندوانه ای که خوراک دام ها شد!

عبارات مهم : زندگی

این روز ها که کشاورزان جنوب کرمان فصل برداشت محصولات کشاورزی خود را پشت سر می گذارند، با اندوهی از درد و صدای ناله به فصل پیش روی کاشت محصولات کشاورزی می نگرند.

جنوب استان کرمان هر سال بیش از 4.5 میلیون تن محصولات کشاورزی اعم از باغی و زراعی و یک درصد از تولیدات کشور است را تولید و روانه بازارها می کنند.

چند ماهی است که برداشت محصولات کشاورزی منطقه یکی بعد از دیگری شروع شده است است و کشاورزان با امید و آرزو رو به سوی محصولات خود کرده و نقشه ها در سر می کشند.

هندوانه‌ای که خوراک دام‌ها شد!

محمد مشایخی، کشاورز جیرفتی که حدود 45 سال سن دارد می گوید امسال با امید به خدا گوجه فرنگی کاشته ام و اگر خدا بخواد بدهی های بانک ها را خواهم داد و سرم را آسوده بر زمین خوام گذاشت و شبی بی دغدغه می خوابم.

این کشاورز که دارایی خود را یک ماشین وانت پیکان اعلام کرد ادامه داد: با کلی قرض و بدهی در سطح یک هکتار گوجه فرنگی کاشته ام و امیدوارم قیمت فروش خوب باشد تا بتوانم بدهی ام را بدهم.

این روز ها که کشاورزان جنوب کرمان فصل برداشت محصولات کشاورزی خود را پشت سر می گذارند، با اندوهی از درد و صدای ناله به فصل پیش روی کاشت محصولات کشاورزی می‌نگرند.

کشاورز دیگری از رودبار جنوب گفت: امسال هندوانه کشت کرده ام و اگر امسال قیمت آن خراب شود دیگر نمی توانم خرج زندگی ام را در بیارم و باید زندگی را رها کنم.

این جملات کشاورزانی است که با تلاش شبانه روزی بذر امید را در دل خاک های حاصلخیز منطقه جنوب کرمان کاشته اند که تا روزی با برداشت محصول خود رونق زندگی خود را شاهد باشند، ولی این روز ها که فصل برداشت محصولات کشاورزی جنوب کرمان آخرین روز های خود را سپری می کند صدای خنده های کشاورزان که نه بلکه صدا شکسته شدن استخوان های کشاوری جنوب استان کرمان به گوش می رسد.

کشاورزی از شهرستان منوجان که چند هکتاری سیب زمینی کاشته بود گفت: دیگر توان اینکه کشاورزی کنم هم ندارم آیا که فکر پرداخت قرضهای مردم، وام های باسود بالای بانک ها مرا کلافه کرده است.

هندوانه‌ای که خوراک دام‌ها شد!

کشاورز روباری که هندوانه هایش را به گله گوسفندهای روستایشان سپرده بود گفت: هر لحظه اولایل بهار که می شد پر از امید به سمت مزرعه هندوانه می رفتیم و تلاش می کردیم که محصولی خوش طعم روانه بازار کنیم، ولی امسال که متوجه افت قیمت دراوایل فروردین شدیم دیگر نای حرکت کردن نداشتم و محصول هنداونه را واگذار کردم به گوسفند و گاو های دِه و دیگر باید به فکر دیگری باشیم جهت امرار معاش.

بی گمان جامعه ای پیشرفت خواهد کرد که اوضاع اقتصادی مطلوبی داشته باشد و اگر اوضاع معیشت مردم آن جامعه دچار چالش شود سایر رکن های اساسی یک جامعه مانند امنیت، آرامش، فرهنگ و دغدغه های اجتماعی چار مخاطره می شود.

این روز ها که کشاورزان جنوب کرمان فصل برداشت محصولات کشاورزی خود را پشت سر می گذارند، با اندوهی از درد و صدای ناله به فصل پیش روی کاشت محصولات کشاورزی می‌نگرند.

اکنون که جنوب استان کرمان که اغلب همه کشاورز هستند با مشکلاتی روبه رو هستند دیگر نمی توان به آنها امید داد که کشاورزی دوباره رونق خواهد گرفت لیکن چندین سال است که افت قیمت محصولات کشاورزی را تجربه کردند، لذا باید منتظر ماند و دید این سر ریز مسایل اقتصادی و نداشتن بضاعت مالی جهت حتی گذران زندگی از کدام بخش سر بیرون می آورد.

امسال محصولات کشاورزی جنوب استان کرمان از جمله سیب زمینی، هندوانه، گوچه فرنگی و پیاز با افت قیمت شدید مواجه شد که این امر باعث شد تا کشاورزان به خیابان و بعضا به دفاتر نمایندگان مجلس شورای اسلامی و فرمانداری ها آمده و از درد و رنجشان بگویند.

هندوانه‌ای که خوراک دام‌ها شد!

وقتی جویای جواب از ارگان های ذیربط شدیم تنها با یک جواب کلیشه ای روبه رو شدیم؛ مسئولین ذیربط می گویند؛ ” آیا این همه کشت کردند ما که گفتیم نکارید” و کشاورزان می گویند ” کار کشاورز، کشاورزی است و اگر کاشت نکند به چه کاری روی بیاورد.”

سالهاست که طرح عوض کردن الگوی کاشت از سوی وزارت جهاد کشاورزی و شرکت جهاد کشاورزی جنوب کرمان مطرح است ولی این طرح فقط جهت چند کشاورز و یا تنها در شرکت جهاد کشاورزی بر روی کاغذ دیده می شود. کشاورزان نیز معتقدند که این طرح جهت ما نیست و تنها جهت چند کشاورز است که از روی سرگرمی و خرج پولهایشان کشاورزی می کنند.

واژه های کلیدی: زندگی | کرمان | کشاورز | کشاورز | محصولات | هندوانه | هندوانه | کشاورزی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs