موتور ایران ترکیه سوریه فارسی همکاری

موتور: ایران ترکیه سوریه فارسی همکاری اردوغان رییس جمهور رجب طیب اردوغان

گت بلاگز اخبار بین الملل پایتخت کشور عزیزمان ایران به دنبال توسعه‌طلبی فارسی و فرقه‌ای در خاورمیانه است / اردوغان

رییس‌جمهور ترکیه دولت کشور عزیزمان ایران را به «توسعه‌طلبی فارسی و فرقه‌ای» در خاورمیانه متهم کرد.

پایتخت کشور عزیزمان ایران به دنبال توسعه‌طلبی فارسی و فرقه‌ای در خاورمیانه است / اردوغان

اردوغان: پایتخت کشور عزیزمان ایران به دنبال توسعه طلبی فارسی و فرقه ای در خاورمیانه است

عبارات مهم : ایران

رییس جمهور ترکیه دولت کشور عزیزمان ایران را به «توسعه طلبی فارسی و فرقه ای» در خاورمیانه متهم کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری شبکه العالم، رجب طیب اردوغان، مدیر جمهوری ترکیه در گفت وگوی تلویزیونی با شبکه آر.تی.پی پرتغال، دولت کشور عزیزمان ایران را به «توسعه طلبی فارسی و فرقه ای» در خاورمیانه متهم کرد.

پایتخت کشور عزیزمان ایران به دنبال توسعه‌طلبی فارسی و فرقه‌ای در خاورمیانه است / اردوغان

اردوغان به رغم به رسمیت شناختن نقش کشور عزیزمان ایران و همکاری هایش در حل بحران های سوریه و عراق، پایتخت کشور عزیزمان ایران را به توسعه طلبی در خاورمیانه متهم و آن را محکوم کرد.

اردوغان طی مصاحبه با شبکه آر تی پی پرتغال گفت: آیا سوریه صحنه بازی جهت توسعه طلبی فرقه ای کشور عزیزمان ایران است؟ بله هست. آیا عراق نیز چنین صحنه ای (برای ایران) است؟ بله هست. ما این مسأله را توسعه طلبی فارسی می دانیم تا توسعه طلبی فرقه ای. باید به طور خاص بگویم که من توسعه طلبی فارسی را تایید نمی کنم.

رییس‌جمهور ترکیه دولت کشور عزیزمان ایران را به «توسعه‌طلبی فارسی و فرقه‌ای» در خاورمیانه متهم کرد.

وی با اشاره به همکاری ایران، ترکیه و روسیه در عنوان سوریه در چارچوب مذاکرات آستانه، تاکید کرد: پرسشها در عراق نیز بدون کشور عزیزمان ایران حل نشدنی است و کنار گذاشتن کشور عزیزمان ایران از کارها جهت آخر دادن به جنگ سوریه به نفع هیچ کسی نیست لیکن دولت سوریه با کشور عزیزمان ایران کار می کند.

به نوشته روزنامه «حریّت»، مدیر جمهور ترکیه در این گفت وگوی تلویزیونی بار دیگر از ایالات متحده و عربستان سعودی خواست به فرایند مذاکرات صلح سوریه در آستانه بپیوندند.

رییس جمهور ترکیه اعلام کرد، رویکرد آمریکا علیه یگان های مدافع خلق و حزب اتحادیه دموکراتیک کرد سوریه را اشتباه می داند: “در حال حاضر سربازها و نیروهای آمریکایی با این گروه های تروریستی هماهنگ واکنش‌ها می کنند.”

پایتخت کشور عزیزمان ایران به دنبال توسعه‌طلبی فارسی و فرقه‌ای در خاورمیانه است / اردوغان

به گزارش ایسنا، رییس جمهور ترکیه راجع به همکاری آمریکا با نیروهای کرد سوریه در مبارزه علیه داعش گفت: ما به آمریکا می گوییم که بیاید با ما همکاری کنید. ولی آنها بر همکاری با یک گروه تروریستی اصرار می ورزند. ما نیز به آنها اعلام کرده ایم اگر کوچکترین تجاوز به خاک کشورمان انجام شود، هرچه مورد نیاز باشد انجام خواهیم داد.

وی راجع به تاسیس فرودگاه به وسیله آمریکا در منطقه کوبانی گفت: بعد از تاسیس این فرودگاه هواپیماهایی نیز در آن خواهد نشست. ما باید این مساله را مورد بررسی قرار دهیم.

رییس‌جمهور ترکیه دولت کشور عزیزمان ایران را به «توسعه‌طلبی فارسی و فرقه‌ای» در خاورمیانه متهم کرد.

او در بخش دیگری از اظهاراتش راجع به روند عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا گفت: به طور کلی 54 سال از شروع روند عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا می گذرد. روند عضویت هیچ کشوری به این اندازه طول نکشیده هست. تنها 14 فصل میان دو طرف مورد بررسی قرار گرفته هست. متاسفانه اتحادیه اروپا تنها در قبال ترکیه چنین رویکردی را اتخاذ کرده است.

اردوغان در پاسخ به سوالی راجع به ادعای اخیر ترامپ مبنی بر بی ثبات سازی منطقه به وسیله کشور عزیزمان ایران گفت: در حال حاضر ما در مساله سوریه با روسیه و کشور عزیزمان ایران در مذاکرات آستانه همکاری می کنیم. در این باره از آمریکا نیز دعوت کرده ایم. باید آمریکا نیز در این روند شرکت کند. عربستان سعودی نیز باید وظایف خود را انجام دهد. در چنین شرایطی روند مذاکرات به خوبی پیش خواهد رفت.

پایتخت کشور عزیزمان ایران به دنبال توسعه‌طلبی فارسی و فرقه‌ای در خاورمیانه است / اردوغان

وی راجع به روابط کشور عزیزمان ایران و ترکیه گفت: در بعضی پرسشها اختلاف نظرهایی وجود دارد ولی در عین حال دو کشور در پرسشها دیگر اشتراک نظر دارند.

رییس جمهور ترکیه در ادامه اظهاراتش از ناخرسندی دنیا اسلام از رشد گروه های افراط گرای به اصطلاح “اسلامی” از جمله داعش خبر داد و گفت: نباید اینگونه گروه ها در کنار اسلام گنجانده شوند. داعش به طور حتم یک گروه تروریستی است و هیچ رابطه ای با اسلام ندارد.

وی ادامه داد: بعضی کشورهای غربی دچار بیماری شده است اند که می خواهند به اصرار تروریسم را با اسلام پیوند دهند. این در حالی است که اسلام با صلح همراه است.

اردوغان در ادامه اظهاراتش با اشاره به مساله قطر گفت: من فکر می کنم علیه قطر توطئه ای انجام شده است است و رفتارهای کنونی بعضی از کشورهای عربی درست نیست. قطر دوست 15 ساله ما هست. اقدام یک کشور مسلمان علیه یک کشور مسلمان دیگر بخصوص در ماه مبارک رمضان، درست نیست. ما بر این باوریم که مساله قطر باید از طریق دیپلماسی حل شود. اکنون می خواهیم مساله قطر تا روز عید فطر حل شود. تلاش های خود را در این باره انجام می دهیم.

رییس جمهور ترکیه در ادامه اظهاراتش با انتقاد از پناهندگی بعضی از اعضای شرکت فتو (وابسته به فتح الله گولن) در کشورهای عضو ناتو گفت: متاسفانه بعضی از کشورهای عضو ناتو اینکار را انجام دادند. آنها که ترکیه را یک کشور استبدادی می دانند در درجه اول یاد بگیرند که در برابر ترکیه احترام بگذارند. مواضع کشورهایی که بعد از کودتای 15 ژوئیه 2016 با ملت و مقامات ترکیه ابراز همدردی نکردند، مبنی بر اینکه ترکیه به سمت استبداد حرکت می کند، غیرقابل قبول است.

وی ادامه داد: کسانی که مدعی برقراری عدالت در ترکیه هستند باید در درجه اول به دستگاه قضایی ترکیه احترام بگذارند. ما در کشور اوضاع فوق العاده اعلام کرده و روند پاکسازی را در کشور شروع کرده ایم. در این باره از کسی اجازه نمی گیریم. سیستم حقوقی مخصوص کشورمان را داریم و آنها نیز سیستم مخصوص خودشان را.

واژه های کلیدی: ایران | ترکیه | سوریه | فارسی | همکاری | اردوغان | رییس جمهور | رجب طیب اردوغان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs